۳ ماهواره ایرانی در نوبت پرتاب قرار گرفتند | فیلم

آذرى جهرمى وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم روز فناورى فضایى که در وزارت ارتباطات برگزار شد، گفت: خرید فناورى فضایى از خارج کشور در گذشته براى جاسوسى کشورهاى دیگر و برآورد آزمایشات هسته اى بوده است.

وى ادامه داد: این سایت هاى ماهواره اى که کار جاسوسى انجام مى دادند حتى اجازه نمى دادند که دربان سایت از ایرانى ها باشد، ای کاش این امکان ایجاد شود که این سایت ها در دسترس قرارکیرد و اسناد آنها آشکار و مشخص شود که چه حدود و قصورى براى ما قائل بودند.

آذرى جهرمى با اشاره به تقدیر از برگزیدگان مسابقه مکعب دانشجویى در مراسم امروز گفت: امروز در مراسم روز فناورى فضایى، دانشجویان ما در مراکز پیشرفته مسابقه مى دهند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: اینکه یک ماهواره از مدار خارج شود ارزشى ندارد، البته همین که در این زمینه حرکت کرده ایم و به جوانان بها داده ایم تا ماهواره هاى خود را در مدار قرار دهند خود دستاورد بزرگى محسوب مى شود.

وى با بیان اینکه قرار گرفتن ماهواره در فضا از جمله اهداف وزارت ارتباطات است، افزود: ما در منطقه در تحریم بودیم اما با کمک خلاقیت جوانان بر این تحریم ها غلبه و از دست رنج خود استفاده کردیم تا بتوانیم از ظرفیت ها در این حوزه بهره ببریم.

آذرى جهرمى خودباورى جوانان کشور را نتیجه حرکت امام خمینی (ره) دانست و گفت: روزى بود که رهبر انقلاب فرمودند سربازان من در گهواره ها هستند و اکنون جمله ایشان محقق شده است و جوانان ما در جنگ و جهاد علمى و اقتصادى موفق شدند و توانسته اند بسیارى از مشکلات کشور را حل کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: مشکلات امروز کشور در مقابل مشکلات گذشته بسیار اندک است و غلبه بر مشکلات کنونى همدلى و توجه به ظرفیت هاى جوانان را مى طلبد، اگر همدلى نداشته باشیم به دشمن نیاز نداریم، البته همدلى به معناى سکوت نیست بلکه به معناى خیرخواهى ، اصلاح رویه ها و همراهى کردن نظام است، اگر بخش هاى نظام با هم همدل نباشند، بردارهاى موازى خواهد بود که نتیجه آن سکون و عقب گرد است.

آذرى جهرمى گفت: سه ماهواره ایرانی مراحل پایانی پرتاب را طی می کنند و در نوبت پرتاب به مدار زمین قرار گرفته اند.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه صنعت فضایی دارای دو رکن است، گفت: تحقیق، پژوهش و توسعه آن و کاربردی تر شدن اقتصاد از جمله اهداف و ارکانی است که صنعت فضایی ایران به دنبال رونق آن است.

وی با بیان اینکه در دو حوزه ماهواره سنجشی و مخابراتی فعالیت هایمان توسعه یافته است، اظهار کرد: تمام دستاوردهای ما حاصل فعالیت جوانان در دانشگاه ها بوده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: ماهواره مخابراتی یک پروژه اقتصادی است که ظرفیت مورد نیاز برای برقراری ارتباطات داده ای را مشخص می کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در ۱۰ حوزه ماهواره سنجشی باید به کاربردهای آن توجه کنیم، گفت: در صنعت فضایی به دنبال آن هستیم تا شرایط را بهبود ببخشیم و در همین راستا سند همکاری با سازمان محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی تدوین کرده ایم تا بتوانیم از ظرفیت علمی کشور استفاده کنیم و نیازهای خود را برطرف کنیم.

آذری جهرمی با بیان اینکه کشور دچار مشکلات ساختاری است، اظهار کرد: مشکلی که امروز کشور ما با آن مواجه هست دانشگاه ها هستند، باید کاری کنیم تا این دانشگاه ها را به سمت پیشرفت و کاربردی تر شدن سوق دهیم.

وی با تصریح اینکه امروز پروژه های کشور دچار موازی کاری هستند، گفت: اولین ماموریتی که ستاد فضایی کشور باید به دنبال آن باشد برطرف کردن موازی کاری است؛ زیرا این موازی کاری ها سبب شدند تا پول بسیار زیادی از کشور برای پروژه های یکسان به کار برد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تغییر مدیریت مشکل امروز ما نیست، اظهار کرد: تغییر مدیریت اهمیت ندارد، بلکه آن چیزی که امروز بیش از هر چیز دیگری مورد اهمیت است تغییر ساختار سازمان های مختلف است؛ امروز هر سازمانی برای خود کار می کند و همین حد پیشرفتی که هم داشته ایم حاصل غیرت جوانانمان بوده و در حوزه سنجشی دانش ما هنوز در مرحله مقدماتی قرار داریم اما در کوتاه مدت و با تمرکز بر ظرفیت های خود می توانیم پیشرفت کنیم.

آذری جهرمی با اشاره به بودجه سازمان فضایی در سال ۹۷ گفت: برخی افراد از طریق سیاه نمایی سعی در رساندن اخبار اشتباه در خصوص بودجه سازمان فضایی دارند اما من اعلام می کنم که بودجه سازمان فضایی نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزایش داشته است و از ۳۹۰ میلیارد تومان به ۴۷۲ میلیارد تومان رسیده است.

وی در خصوص سند ۱۰ ساله دوم فضایی کشور اظهار کرد: این سند مراحل پایانی خود را می گذراند و باتوجه به ظرفیت های بین المللی به دنبال این هستیم تا صنعت فضایی کشور را رونق دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: ما در مقایسه صنعت فضایی کشورمان با دیگر کشورها باید به تفاوت کاربردها، توجه داشته باشیم، ما هم می توانیم ماهواره مخابراتی را همانند کشورهای دیگر در فضا قرار دهیم، اما به شرط ایجاد مدل اقتصادی مناسب و در این راستا باید از پژوهشگران و ظرفیت دانشگاهیان استفاده کنیم.

(۳۷)


37
بازدیدها