صحبت‌های رئیس سازمان حج و زیارت درباره هزینه حج تمتع | فیلم

حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت درباره آخرین اقدامات صورت گرفته برای حج تمتع ۹۷ و همچنین اهتمام سازمان حج و زیارت به شعار سال اظهار کرد: فرآیند برنامه های مرتبط به زائران عزیز در حال انجام است.

وی افزود: با توجه به شعار سال که حمایت از کالای ایرانی است، سازمان حج و زیارت با همکاری بعثه مقام معظم رهبری، بستر مناسبی را برای تهیه سوغات زائران گرامی در ایران فراهم ساخته است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: از چندی قبل سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با تمرکز بر استفاده از ظرفیت مجموعه های توانمند بخش خصوصی، راهکارهای فراهم آمدن بستری مناسب برای تهیه سوغات با کیفیت از مجموعه های داخلی را مورد تاکید و توجه قرار داده اند.

محمدی با بیان اینکه کارهای مطالعاتی و کارشناسی برای تهیه سوغات از تولیدات با کیفیت داخلی انجام گرفته است، توضیح داد: در این رابطه با استفاده از توانایی تولید کنندگان داخلی و همچنین بستر فضای مجازی، امکان انتخاب کالا در ایران و خرید سهل آن توسط حجاج فراهم شده است.وی افزود: مطالعه کافی بر روی کالاهای مورد اقبال زائران به عنوان سوغات قرار گرفته و قطعا شرکت های داخلی، این کالاها را با قیمت مناسب و کیفیتی مقبول، ارائه خواهند کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: یکی از برنامه ریزی‌ها برای بهره گیری از بستر تولید کنندگان داخلی و همچنین فضای مجازی به سهولت فرآیند تهه سوغات و ارسال آن به درب منزل زائر باز می گردد؛ یعنی زائران گرامی فقط با تهیه بسته سوغات مدنظر، زمان و مکان خود را اعلام می کنند.

محمدی با بیان اینکه فرآیند تهیه سوغات از تولید کنندگان داخلی نیازمند برنامه ریزی مدونی است، توضیح داد: سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری کارهای کارشناسی را انجام داده و این مهم را هدایت می‌کنند تا تولید کنندگان داخلی توانایی ارائه کالاهای خود را داشته باشند.

وی افزود: زائران حتی می توانند در زمان سفر نیز به انتخاب کالاهای ارائه شده بپردازند و ضمن اینکه این کالاها را با کالاهای موجود در عربستان (شهرهای مدینه و مکه) مقایسه کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: قطعا تسهیلات بسیار قابل توجه به همراه کیفیت و قیمت مناسب از سوی تولید کنندگان ما داده خواهد شد؛ شرایط این برنامه‌های ذکر شده در حال فراهم است و به زودی در این رابطه اطلاع رسانی خواهد شد.

محمدی در ادامه درباره جمعیت زائران ایرانی و برنامه‌های در نظر گرفته شده برای آنها توضیح داد: امسال ۸۵ هزار و ۲۰۰ نفر از زائران عزیز در قالب ۵۷۶ کاروان به مدینه و مکه اعزام می شوند.

وی افزود: کاروانهای ما بر اساس دسته بندی صورت گرفته ۸۵ نفره تا ۱۶۰ نفره خواهد بود و در حال حاضر جلسات آموزشی زائران در حال برگزاری است؛ جلسات آموزشی نیز ۱۰ تا ۱۲ جلسه ر نظر گرفته شده است که در هر استان نیز یک همایش آموزشی متمرکز تشکیل می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: نخستن گروه زائران ایرانی روز ۲۵ تیر ماه به مدینه منوره اعزام خواهند شد و از این تاریخ فرآیند اعزام زائران آغاز می شود.

محمدی درباره زمان پرداخت قسط دوم زائران حج تمتع ۹۷ گفت: برای تسهیل امور زائران عزیز، دریافت مبلغ حج تمتع ۹۷ را در دو قسط تعیین کردیم که بخش نخست آن در زمان ثبت نام دریافت شد.

وی با بیان اینکه درجه بندی کاروانهای حج و زیارت امسال از ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است، گفت: در بخش نخست حدود ۱۰ میلیون تومان از هزینه زائران محاسبه و دریافت شد که البته همه این مبلغ نیز به صورت نقدی دریافت نشد.

رئیس سازمان حج و زیارت توضیح داد: هزینه فیش حج، سود تسهیلات فیش از مبلغ ۱۰ میلیون تومان کسر شد و زائران مابه التفاوت را در مرحله نخست پرداخت کردند.

محمدی افزود: مبلغ باقیمانده برای زائران نیز با عنوان قسط دوم، هفته آینده باید واریز شود؛ البته در این بخش نیز تسهیلات یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی بانک ملی برای زائران محاسبه می شود و آنها باز هم باید مابه التفاوت را بپردازند که این رویکرد برای سهولت زائران و رفاه آنها بوده است.

وی درباره این پرسش که آیا نرخ حج تمتع با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان محاسبه می شود یا خیر گفت: برنامه ریزی مناسبی در این زمینه انجام شده است؛ با مساعدت بانک مرکزی کشورمان، ارز حج تمتع اسفند ماه قطعی، نهایی و خریداری شده است؛ یعنی در واقع با نرخ اسفند ماه که دلار حدود ۳ هزار ۹۰۰ تومان بوده است انجام گرفت و نرخ جدید ارز هیچ تاثیری درحج ندارد.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره طول مدت سفر که بین ۲۸ تا ۴۵ روز است، اظهار کرد: کل موسم حج تمتع ۱۵ روز است و ۵ روز هم اقامت در مدینه انجام می گیرد اما به دلیل برخی شرایط در فرودگاههای مدینه و جده این میزان و زمانبندی افزایش دارد و برنامه ریزی اینگونه انجام شده است.

محمدی تاکید کرد: علت این تعداد روز اقامت به خاطر محدودیت‌های فرودگاهی عربستان بوده است که ما نیز بر این منوال اعزام خواهیم داشت.

وی درباره معاینات پزشکی حجاج اظهار کرد: تعداد کسانی که معاینات پزشکی نداده اند بسیار اندک است و از آنها می خواهیم ظرف امروز و فردا به این کار مبادرت ورزند چراکه فرصت در این رابطه بسیار محدود است و از طرفی پرداخت قسط دوم از هفته آینده آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت به زائران توصیه کرد: سفر حج سفری خاص و ویژه از لحاظ معنوی و حتی اجرای محسوب می شود و با دیگر سفرها قابل مقایسه نیست بنابراین زائران باید همه جوانب را در نظر بگیرند و در این رابطه اطلاع رسانی های لازم انجام شده است.

محمدی تصریح کرد: زائران به مسائل مربوط به آموزش و اطلاع رسانی توجه ویژه ای داشته باشند و به مسائلی مانند منا و تشریق و … اهتمام کنند.

وی در پایان اظهار کرد: با توجه به تمرکز بر روی پیام رسان های داخلی، سازمان حج و زیارت نیز در بحث اطلاع رسانی، کانال هایی را در پیام رسان داخلی گپ ایجاد کرده است که زائران عزیز حتما باید عضو این کانال ها شوند و با توجه به این اطلاع رسانی و آموزش ها، بید دغدغه کمتری داشته باشند.

(۴۲)


42
بازدیدها