افزایش ۵ درصدی مصرف برق در کشور | فیلم

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر گفت: مصرف برق امسال حدود ۴ تا ۵ و در برخی مناطق تا ۱۲ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

رجبی مشهدی افزود: اوج مصرف برق کشور تاکنون به ۴۷ هزار و ۴۰۰ مگاوات رسیده است.

وی توان قابل تامین امسال را ۵۹ هزار مگاوات دانست و گفت: براساس پیش بینی های اولیه اوج مصرف برق امسال به ۶۲ هزار مگاوات خواهد رسید که درصددیم با اقدامات مدیریت مصرف و همکاری مردم بتوانیم با همان توان قابل تامین بدون خاموشی به پیش برویم.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر با اشاره به اصلاح تعرفه مشترکان پرمصرف از ابتدای خردادماه سال جاری، گفت: حدود ۹۰ درصد مشترکان برق کشور کمتر از الگوی مصرف از برق استفاده میکنند ولی برای ۱۰ درصد مشترک پرمصرف حدود ۱۶ درصد افزایش تعرفه در نظر گرفته شده است.

رجبی مشهدی ادامه داد: الگوی مصرف برای مناطق عادی در ماههای گرم سال(خرداد، تیر، مرداد و شهریور) ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه است ولی این رقم برای مناطق گرمسیر یک مانند خوزستان و بوشهر سه هزار کیلووات ساعت، مناطق گرمسیر دو مانند بخشهای میانی کشور حدود دو هزار کیلووات ساعت، مناطق گرمسیر سه حدود هزار کیلووات ساعت و در مناطق گرمسیر چهار حدود ۴۰۰ کیلووات ساعت در ماه است.

وی گفت: برای مشترکانی که در مقایسه با سال گذشته برق کمتری مصرف کنند مشوق های در نظر گرفته شده و صورت حسابهای آنها کمتر خواهد شد.

برای مشترکان مناطق عادی به ازای هر کیلووات ساعت صرفه جویی حدود ۵۰۰ ریال کاهش هزینه قبض در نظر گرفته شده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر افزود: مشترکان برق میتوانند با اقدامات بسیار ساده میزان پیک مصرف را به شکل قابل توجهی دهند به طوری که اگر هر مشترک تنها یک لامپ را در زمان اوج مصرف خاموش کند حدود هزار مگاوات در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.

رجبی مشهدی، میزان ذخیره فعلی نیروگاه ها را ۶ هزار مگاوات دانست و افزود: تاکید کرد: ما هر ساله در ۲۰۰ ساعت فصل گرم سال با مشکل تامین برق پیک تابستان مواجه می شویم و برای تامین برق مورد نیاز این مقطع سال بایستی سالیانه حداقل برای دو هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید سرمایه گذاری کنیم که هزینه های اقتصادی این چنینی تنها برای چند صد ساعت در سال اصلا به صرفه نیست.

وی افزود: جدای از هزینه های اقتصادی استفاده هر چه بیشتر از انرژی مسائل مختلفی را برای بخش محیط زیست ایجاد خواهد کرد به طوری که به ازای هر کیلووات ساعت مصرف برق حدود ۶۰۰ گرم دی اکسیدکربن تولید میشود بنابراین مصرف کمتر برق علاوه بر سرمایه گذاری در این بخش منجر به انتشار کمتر دی اکسیدکربن و کمک به محیط زیست خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به منظور آمادگی هر چه بیشتر برای پیک تابستان امسال به فعالیت عمده در نظر گرفته شده و در حال انجام است. بخش نخست این برنامه مربوط به حوزه تولید نیروگاههای حرارتی است که براساس پیشبینی صورت گرفته تا پیش از تابستان امسال حدود دو هزار مگاوات نیروگاه جدید دیگر نیز وارد مدار خواهد شد.

رجبی مشهدی افزود: در بخش انتقال نیز در مناطق دارای مشکل کیلومترها خطوط و نیز پستها و شبکه های جدید احداث شده تا در زمینه تامین هم مشکلی در فصول گرم امسال نداشته باشیم.

همچنین ۱۱ برنامه مدیریت مصرف هم برای پیک امسال برنامهریزی شده که امیدواریم با رعایت مشترکان بتوانیم سهم قابل توجهی کاهش مصرف داشته باشیم تا همه مردم کشور در روزهای گرم سال از نعمت برق برخوردار باشند.

(۸۹)


89
بازدیدها