معاون وزیر راه و شهرسازی: سالانه ۶۰۰ هزار مسکن کمبود داریم | فیلم

محمود محمودزاده گفت: به طور میانگین در هفت سال گذشته شهرداری ها ۳۰۰ تا ۳۲۰ هزار پروانه ساختمانی صادر کرده اند که مشخص نیست چه تعداد از آنها ساخته شده است.

وی گفت: تعداد معاملات مسکن در دو ماه اخیر نزدیک به صفر بوده است اما تورم مسکن ماهانه حدود دو درصد است.

محمودزاده افزود: در طرح اقدام ملی مسکن قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود که صد هزار واحد در بافت های فرسوده پیش بینی شده است.

وی گفت: اراضی مورد نیاز ۳۰۰ هزار واحد دیگر مشخص شده است و مراحل ۲۳۰ هزار واحد از این تعداد ۱۵ تا ۹۶ درصد پیشرفت داشته اند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: نخستین واحدهای مسکونی این طرح اواخر خرداد به بهره برداری می رسد.

محمودزاده گفت: در مجموع طرح اقدام ملی مسکن ۳۰ تا ۳۵ درصد پیشرفت پروژه ای دارد.

وی افزود: در دو سال گذشته در شهرهای جدید یکصد مدرسه و ده ها مسجد، کلانتری و مکان ورزشی ساخته ایم در صورتی که این کار وظیفه وزارت راه و شهرسازی نیست.

محمودزاده افزود: تعداد واحدهای مسکونی کشور ۲۶ میلیون است در حالی که تعداد خانوار سه تا چهار میلیون از واحدهای مسکونی کمتر است اما کمبود مسکن در بخشی است که توان خرید برای آنها وجود دارد.

وی گفت: ۲۰ درصد کل پروانه های صادره ساختمان در محدوده بافت های فرسوده است در حالی که این بافت پنج درصد بافت شهر تهران را شامل می شود و نشان می دهد استقبال مردم برای ساخت و ساز در بافت های فرسوده خوب بوده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه سیاست های ساختمان در بافت های فرسوده جزو الزامات است، افزود: با راه اندازی سامانه ای در وزارت راه و شهرسازی از امسال سازمان امور مالیاتی امکان دریافت مالیات از خانه های خالی را با اولویت شهرهای بزرگ دارد.

محمودزاده با بیان اینکه تفاهمنامه ای در آذر گذشته با وزارت آموزش و پرورش برای ساخت ۱۷۰ هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان امضا کردیم گفت: از این تعداد عملیات اجرایی ۱۴ هزار و ۵۶۴ واحد آغاز شده است.

وی افزود: البته دولت تسهیلگر است و اگر آورده متقاضیان به موقع نباشد کار با تأخیر انجام می شود.

محمودزاده گفت: دو نوع تسهیلات برای واحدهای مسکونی آموزش و پرورش شامل تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی و تسهیلاتی که دوره بازپرداخت آن پنج ساله با سود ۱۲ درصد و مبلغ احتمالی ۴۰ میلیون تومان است پرداخت می شود.

وی افزود: زمان اجرای طرح مسکن فرهنگیان ۱۸ ماه پیش بینی شده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: زمین های آن نیز به صورت اجاره ۹۹ ساله یا فروش اقساطی تأمین می شود.

محمودزاده افزود: برنامه ریزی برای ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی نیز برای دهک های اول تا سوم با کمترین هزینه اولیه در حال انجام است که ۱۳۵ هزار واحد آن برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد است.

وی گفت: با توجه به اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی مسکن، بانک ها موظفند ۲۰ درصد از سقف تسهیلات خود را به حوزه مسکن اختصاص دهند اما این عدد چهار درصد تسهیلات بانکی را شامل شده است.

محمودزاده با بیان این که دو میلیون واحد مسکونی در کشور داریم که خرابه و قابل سکونت نیست افزود: از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی طرح مسکن مهر ۶۰ هزار واحد مسکونی باقی مانده است.a

(۶)


6
بازدیدها