ایمنی‌ زایی بالای ۸۰ درصدی واکسن اسپایکوژن | فیلم

متخصص بیماری‌های عفونی با اعلام اینکه ۱.۲ میلیون دُز واکسن کرونا اسپایکوژن آماده تحویل به وزارت بهداشت است، گفت: مطالعات فاز ۲ و ۳ واکسن اسپایکوژن خوشبختانه در ایران انجام شده و در مرحله ۲ سطح ایمنی زایی آن بالای ۸۰ درصد بود.

دکتر طبرسی افزود: این واکسن که ویروس را خنثی می‌کند در محیط آزمایشگاه حدود ۸۷ درصد موفقیت آمیز بود و برای فاز ۳ هم وزارت بهداشت مجوز داد که روی ۱۶ هزار و ۸۰۰ داوطلب تزریق صورت گرفت.

وی گفت: در گزارش میانی فاز ۳ که به سازمان غذا و دارو ارسال شد، اثربخشی در جلوگیری از بیماری بالای ۶۰ درصد بود که نتیجه خوبی است و طبق آن مجوز اضطراری وزارت بهداشت صادر شده است و همچنان کار را ادامه می‌دهیم.

وی ادامه داد: حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دُز الان آماده است که تحویل وزارت بهداشت شود و تا شش روز آینده به ۳ میلیون دُز می‌رسد، که کارخانه تضمین داده است این میزان را در ماه تولید کند.

دکتر طبرسی درباره اهمیت تزریق واکسن کرونا هم گفت: حتماً باید بزنیم، دلیلی برای واکسن نزدن وجود ندارد، چون ما فاصله زمانی بسیار کمی داریم تا آن تخمینی که برای ما می‌زنند برای موج ششم و برای موج بعدی شیوع کرونا که بخواهد آغاز شود در این فاصله این دو تا موج هر چه ما وسعت واکسیناسیون را بیشتر کنیم آن موقع اوج گیری بیماری مان کمتر می‌شود و مرگ و میر ما هم کم خواهد شد.

وی درباره بیشترین شایعات در مورد واکسن کرونا هم گفت: همه جور شایعاتی الان هست از اینکه واکسن باعث مرگ و میر می‌شود، واکسن باعث عقیم شدن می‌شود، واکسن عوارض طولانی مدت دارد، اما هیچ کدام از این‌ها درست نیست و پایه علمی ندارد، این واکسن‌هایی که الان استفاده می‌شود هیچ کدام عارضه خاصی نداشته است و بعضی از واکسن‌هایی که عارضه خاصی دارد که خوشبختانه هیچ کدام از آن واکسن‌ها را ما در ایران نداریم، یک مقدار بحث روی اثربخشی واکسن‌ها مطرح است که البته مقایسه واکسن‌ها اصلاً صحیح نیست.

دکتر طبرسی گفت:، چون واکسن‌ها در شرایط یکسان مطالعه نشده اند بعضی از واکسن‌ها در اپیدمی ووهان بودند، بعضی با نوع آلفا بوده بعضی‌ها با نوع دلتا بوده است، در کل همه واکسن‌ها در کاهش مرگ و میر و کاهش بستری اثربخشی خوبی داشته اند.

این متخصص بیماری‌های عفونی درباره اینکه آیا همه این واکسن‌ها که در سبد واکسیناسیون ماست در برابر مثلاً همین سویه دلتا موثر است؟ هم تصریح کرد: در کاهش مرگ و میر و کاهش بستری مؤثر بوده و ممکن است جلوی بیماری خفیف یا ابتلا را نگیرد، ولی در کاهش مرگ و میر و بستری در بیمارستان مؤثر موفق بوده است.

وی درباره اینکه آیا ما موج ششم کرونا را خواهیم داشت هم گفت: ۱۰۰ درصد یک موجی را خواهیم داشت، یعنی افزایشی خواهیم داشت که نمودار‌ها بالا برود و پیش بینی آن برای ما اوایل آبان است که ممکن است شروع شود، مهم این است که برای ما تبدیل به بحران نشود که ما مثلاً در موج پنجم دیدیم روزی ۵۰ هزار نفر مبتلا و شش هزار نفر بستری شدند و به این حالت نرسیم.

دکتر طبرسی گفت: اگر این موج یک موج قابل مهندسی شده باشد و واکسیناسیون کامل شود، افرادی که پر خطر هستند در معرض بیماری قرار ن می‌گیرند، می‌توانیم پوشش واکسیناسیون را به ۸۰ تا ۸۵ درصد برسانیم؛ آن موقع می‌توانیم ما جلوی این موج بایستیم و این موج تبدیل به موجی نشود که باعث بحران شود مانند خیلی از کشور‌هایی که الان واکسن زده اند و دارند کنترل می‌کنند و کرونا تا پنج ماه آینده از بین نخواهد رفت، ولی ان شاءالله قابل کنترل خواهد شد.

دکتر طبرسی گفت: واکسن به طور ۱۰۰ درصد پیشگیری از مرگ و ابتلا نمی‌کند، ولی وقتی واکسیناسیون جمعی انجام می‌شود و همه واکسن می‌زنند؛ باعث می‌شود که میزان بروز بیماری پایین می‌آید، ابتلا افراد کمتر می‌شود، وقتی ابتلا افراد حساس کمتر شود بعد آن موقع شرایط خیلی ایمن خواهد شد برای همه.

وی تصریح کرد: به هر حال ما تنها راهی که برای کنترل کرونا داریم، زدن واکسن است، زمانی که واکسن نبود بحق مردم اعتراض داشتند و الان که الحمدلله واکسیناسیون است دیگر جای گله نیست و همه باید واکسیناسیون انجام دهند.
وی افزود: خدا را شکر بیماری رو به کاهش است، ولی در این چند روز یک مقدار باز دوباره امار بیماری سکونی پیدا کرده است و امیدواریم که ان شاءالله افزایش پیدا نکند به خاطر مناسبت‌ها و تعطیلی‌هایی که و جود داشت، ما اگر ان شاءالله اگر از این مرحله بگذریم و این واکسیناسیون کامل شود، من امیدوارم با موجی مانند موج پنجم روبرو نشویم.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: ان شاءالله مرگ و میر‌ها پایین بیاید و صفر شود، ما امید داریم صفر شود، ولی به هر حال تا پنج شش ماه آینده به آن عدد نخواهیم رسید، ولی می‌توانیم به یک عددی برسانیم که خیلی کمتر شود و ان شاءالله مردم بتوانند به زندگی معمولی شان برسند.

دکتر طبرسی گفت: این روز‌ها بیشتر سوال می‌شود که واکسن بزنیم یا نزنیم، بچه‌ها را واکسن بزنیم یا نزنیم، بله بالای ۱۲ سال حتماً باید واکسن بزنند زیر ۱۲ سال هم ان شاءالله وقتی وزارت بهداشت به نتیجه قطعی رسید که کدام واکسن مناسب‌تر است برای آن‌ها هم ان شاءالله واکسن تزریق شود.

وی افزود: برای ۱۲ سال همین سینوفارم، عالی است، هیچ مشکلی ندارد، چون مدارس باید باز شود، نمی‌شود مادام العمر تعطیل باشد، ولی به هر حال بچه‌ها واکسن کرونا بزنند؛ عجله‌ای برای باز شدن مدارس نیست، ولی هر موقع هم که وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش به این نتیجه رسید که شرایط قابل کنترل است، ان شاءالله مدارس هم باز می‌شود.

(۰)


0
بازدیدها