گزارش کارشناس هواشناسی از وضعیت آخرین تغییرات آب و هوا در کشور | فیلم

کارشناس سازمان هواشناسی با اعلام هشدار «نارنجی» برای برخی از مناطق کشور، گفت: بارش‌ها سبب آب‌گرفتگی معابر، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها خواهد شد و احتمال برخورد صاعقه هم وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، کبری رفیعی با تشریح آخرین وضعیت جوی کشور گفت: امروز در بیشتر مناطق کشور رگبار و رعد و برق، گاهی وزش باد شدید یا گرد و خاک و در برخی مناطقِ مستعد، بارش تگرگ روی می‌دهد.

وی افزود: بارش‌ها امروز در مناطقی از شمال زنجان، مناطقی از مازندران، گلستان و غرب خراسان شمالی، شدت خواهد داشت و در استان‌های مرزی از جمله کرمانشاه، ایلام، غرب خوزستان و نوار شرقی کشور هم امروز بارش پراکنده باران را خواهیم داشت.

هشدار «نارنجی» سازمان هواشناسی درباره بارش و وزش باد

کارشناس سازمان هواشناسی کشور گفت: فردا یکشنبه گستره بارش‌ها کل کشور را در بر می‌گیرد و بیشترین بارش‌ها مربوط به شمال استان‌های همدان، آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان رضوی و غرب استان کردستان خواهد بود. در نوار جنوبی کشور هم بارش‌ها به شکل پراکنده خواهد بود.

رفیعی گفت: بارش‌ها در روز دوشنبه در نیمه شمالی کشور ادامه پیدا می‌کند و انتظار داریم شدت بارش‌ها در استان‌های گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی رخ بدهد، با اینکه در بخش‌هایی از مرکز، شرق و جنوب شرق کشور هم وزش باد شدید و گاهی گرد و خاک تجربه خواهند کرد.

وی ادامه داد:در سه روز آینده هم در مناطق جنوبی و شرقی کشور وزش باد شدید خواهد بود؛ امروز برای غرب و جنوب غرب و فردا برای شمال غرب و غرب کشور، گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا را پیش‌بینی می‌کنیم.

کارشناس سازمان هواشناسی کشور گفت: آب‌های جنوبی کشور، تنگه هرمز و دریای عمان، روز‌های شنبه و یکشنبه مواج و متلاطم خواهند شد و روز دوشنبه هم خلیج فارس و دریای عمان این شرایط را خواهند داشت.

رفیعی همچنین عنوان کرد: با توجه به شدت بارش‌ها در مناطقی که اعلام شد، هشدار «نارنجی» برای این مناطق صادر شده است؛ به این ترتیب که این بارش‌ها سبب آب‌گرفتگی معابر، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها خواهد شد و احتمال برخورد صاعقه هم وجود دارد و به ویژه فعالان کوهنورد باید توجه لازم را داشته باشند. همچنین باید از جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو اجتناب شود. با اینکه وزش باد شدید هم سبب خیزش گرد و خاک موقتی و نیز کاهش دید خواهد شد. احتمال شکستن درختان فرسوده در اثر وزش باد شدید و آسیب به محصولات کشاورزی هم وجود دارد و لذا بایستی تمهیدات لازم اندیشیده شود.

وی افزود: امروز در سطح استان تهران رگبار و رعد و برق رخ خواهد داد و گاهی هم وزش باد شدید خواهد بود و در ارتفاعات هم احتمال بارش تگرگ وجود دارد. در سطح شهر تهران هم امروز در ساعات بعد از ظهر رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید را خواهیم داشت. دارد. حداکثر دما در پایتخت امروز به ۲۵ درجه بالای صفر خواهد رسید و حداقل دما هم ۱۶ درجه خواهد بود.

(۰)


0
بازدیدها