تحقق بیمه همگانی درمان برای همه ایرانیان | فیلم

سازمان بیمه سلامت که چندی است برای پوشش سراسری بیمه درمان هموطنان فراخوان عمومی داده بود؛ با اعلام بیمه شدن ۵ میلیون و ۳۹۷ هزار نفر از سه دهک پایین جامعه از تحقق همگانی شدن بیمه درمان خبر داد.

دکتر مهدی رضایی معاون سازمان بیمه سلامت گفت: طبق بند د تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ قرار بود سه دهک پایینی درآمدی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سازمان بیمه سلامت معرفی شوند؛ که خوشبختانه انجام شده است و ۵ میلیون و ۳۹۷ هزار نفری که به ما معرفی شدند؛ تحت پوشش بیمه همگانی قرار گرفتند و­از امروز می‌توانند از خدمات بیمه پایه همگانی بهره‌مند شوند.

پوشش کامل نیاز‌های پایه درمان توسط بیمه‌ها برای آحاد جامعه به نحوی که بیمار جز رنج بیماری مشکل دیگری نداشته باشند؛ از سیاست‌های کلی سلامت است الزامی که اتفاقا یکی از وعده‌های رئیس جمهور هم بوده است.

آقای رئیسی­در شعار‌های انتخاباتی و­در جلسه شورای عالی رفاه که اخیرا برگزار شد، از کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های درمان تاکید کرده و گفته بود: سهم دارو و درمان را از سبد خانواده بکاهیم و سهم و نقش بیمه‌ها را در این زمینه پر رنگ کنیم و به بیمه‌ها کمک کنیم.

در قانون بودجه ۱۴۰۱ به منظور بیمه فراگیر آحاد مردم بودجه‌ای ۶ هزار میلیارد تومانی به بیمه سلامت اختصاص و این سازمان مکلف به پوشش بیمه همگانی شد.

اما این بسته بیمه‌ای چه خدماتی را پوشش می‌دهد و عمق پوشش آن چقدر است؟

آقای دکتر مهدی رضایی گفت: این افراد می‌توانند از همه امکانات بخش خصوصی و دولتی استفاده کنند. البته در بخش دولتی پوشش مناسب تری دارند به نحوی که تا ۹۰ درصد هزینه‌های بستری و ۷۰ درصد هزینه‌های سرپایی آن‌ها تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرد. همچنین تاکید بر منابع مالی نظام سلامت از طریق بیمه‌ها مدیریت شود.

حالا با تحت پوشش بیمه‌ای قرار گرفتن دهک‌های پایین چامعه؛ کمتر از ۵۰۰ هزار نفر فاقد بیمه باقی مانده اند که عمدتا از دهک‌های بالای جامعه هستند و با ثبت نام در سامانه بیمه سلامت یا مراجعه حضوری و آزمون وسع و مشارکت در پرداخت، بخشی از حق بیمه از خدمات بیمه‌ای بیمه سلامت بهره‌مند شوند.

بر اساس این گزارش؛ پوشش رایگان بیمه‌ای برای افراد فاقد پوشش یک گام مهم برای ایجاد دسترسی مردم به خدمات بهداشتی درمانی است که با مدیریت منابع مالی نظام سلامت از طریق بیمه‌ها می‌تواند تکمیل و منجر به بهره مندی بهتر مردم از امکانات حوزه سلامت شود.

منبع: صداوسیما

(۰)


0
بازدیدها