طبیعت زیبای روستای قوری قلعه کرمانشاه | فیلم

روستای قوری قلعه یکی از روستای های هدف گردشگری در شهرستان روانسر می باشد که هرساله میزبان تعداد زیادی گردشگر از اقصی نقاط کشور می باشد.

در ایام قدیم اطراف این روستا را قلعه های مختلفی در بر گرفته که شکل یکی از این قلعه ها شبیه قوری بوده است به همین دلیل نام این روستا و این غار به قوری قلعه نامگذاری شد.

در روایتی دیگر، اینکه چرا روستا و غار را قوری قلعه نامیده اند به دوره ساسانیان باز می گردد. درآن دوره دژی بزرگ و مستحکم بنا شد که هم اکنون نیز آثاری از آن به جای مانده است، این دژ به جهت بزرگی بعدها از سوی  کرد زبانان آن منطقه به “گورا قلا” نامیده شد.

کلمه گورا در زبان کردی به معنای بزرگی و قلا به معنای قلعه یا دژ می باشد، در اثر گذشت زمان این نام به تدریج تغییر کرده و به نام های “گوری قلا”و در آخر به “قوری قلعه”معروف شده است.

غار قوری قلعه نیز که به غار قوری قلا نیز شهرت دارد، یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان کرمانشاه و شهرستان روانسر است و بزرگ ترین غار آبی خاورمیانه و حتی به روایتی بزرگترین غار آبی آسیا است. این غار در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر، در دامنه کوه شاهو و مشرف بر جاده روانسر – پاوه و در همسایگی روستایی به همین نام جای گرفته است.

بعدها پس ار ساختن آبادی در کنار دژ همان نام یعنی قوری قلعه به روستا اطلاق شد، از طرفی چون نزدیکترین محل سکونت به غار همین ده است؛ بنابر این اسم غار را نیز قوری قلعه گذشتند.

روستای قوری قلعه | تگ

روستای قوری قلعه | تگ

روستای قوری قلعه | تگ

(۱۳۰۶)


1,306
بازدیدها