شیرآباد؛ آبشاری زیبا و مرتفع در استان گلستان | فیلم

آبشارهای شیرآباد در ۵۵ کیلومتری شرق گرگان و ۶ کیلومتری جنوب شهرستان خان به بین در حدفاصل شهرهای علی آباد کتول و آزادشهر و در جنوب روستای شیرآباد واقع گردیده اند.

آبشار های شیرآباد در میان پارک جنگلی شیرآباد واقع شده ‌است. این آبشارها به شکل پله‌ای بوده و دربرگیرندهٔ ۷ آبشار است. بزرگ‌ترین آبشار آن ۳۰ متر ارتفاع دارد و ۲ حوضچه با عمق ۴۰ تا ۸۰ متر در پای دیواره آن به وجود امده است.

آبشار اول ۲۵ متر ارتفاع و ۸۱ متر عمق دارد و آبشار دوم ۱۲ متر ارتفاع و به عمق ۸۰ متر است وعروس آبشارهای منطقه نیز شناخته می‌شود.

این آبشارها، از روستای شیرآباد کمتر از ۲۰کیلومتر فاصله دارند و برای رسیدن به آنها کافیست از مسیر خان ببین به روستای شیرآباد ۵ کیلومتر را به سمت جنوب بروید و بعد از روستای شیر آباد ۳ کیلومتر جاده آسفالته را ادامه داده، سپس راه مالرویی را پیش بگیرید. این راه، به سمت آبشارها پیش می‌رود. غار دیو سفید نیز در مسیر آبشارهای هفت گانه شیرآباد واقع در شهر خان ببیناستان گلستان میباشد.

به دلیل شیب‌های تند رشته کوه‌های البرز در ناحیه شرقی و وجود چشمه سارهای فراوان در دامنه کوه قلعه ساران، آبشارهای کوچک و بزرگی در این منطقه شکل گرفته است.

محیط منطقه را کوهستان و جنگل تشکیل می‌دهد که گونه‌هایی از درختان و درختچه‌ها نظیر ممرز، افرا، انجیلی، توسکا، همیشک، داردوست، خزه‌ها و گیاهان گلدار و دیگر گونه‌ها را می‌توان مشاهده کرد.

منطقه جنگلی شیرآباد زیستگاه مرال، شوکا، خرس، پلنگ، خوک وحشی، گربه جنگلی و رودک می باشد.

در نزدیکی این آبشارها غار شیرآباد قراردارد که جاذبه های گردشگری منحصربفردی را دارا می باشد. همچنین پس از گذشتن از جادهٔ ماشین رو در جنوب شیرآباد، منطقه، جنگلی شده و به حاشیه رودخانه ختم می شود که منطقه ای ییلاقی بوده و استعداد و آمادگی ایجاد اطراق برای علاقه مندان را دارد.

بستر رودخانه در تمام طول مسیر با وجود سنگ های آذرین تیره رنگ و به دلیل همجواری طبیعت اطراف، گیرایی منحصر بفردی دارد.

 

(۷۵۴)


754
بازدیدها