قلعه تاریخی دزک در استان چهارمحال بختیاری | فیلم

قلعه دزک (Dezzak) واقع در روستای دزک از توابع شهرستان کیار، استان چهارمحال و بختیاری در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد، ۴۰ کیلومتری غرب بروجن و ۲۲ کیلومتری جنوب فرخشهر قرار دارد. این بنا که در مشرق روستای دزک قرار دارد در دو طبقه و به طرز باشکوهی ساخته شده است. طبقه اول دارای یک هشتی ورودی در وسط است که از طرفین به محوطه بزرگ قلعه منتهی می‌شود، در طرفین هشتی چهار ایوان قرار دارد که دو ایوان رو به شمال و دو ایوان رو به جنوب قرار گرفته و شامل چند اتاق و انبار می‌باشد.

طبقه دوم که از ایوان های شمالی طرفین هشتی به آن راه می‌ یابند، ابتدا از راه پله های سنگی وارد محوطه ای به نام حوضخانه می‌شود و از آنجا ورودی سایر اتاقهاست. اتاقهای طبقه دوم نیز دارای دو ایوان مجزا از هم در شمال و سه ایوان متصل به هم سراسری در جنوب می‌باشد که دو اتاق سه دری در ایوانهای شمالی باز و دو اتاق سه دری قرینه در ایوان سراسری جنوب باز می‌شود و در وسط اطاقهای سه دری جنوبی سالن بزرگ پنج دری موسوم به دیوانخانه یا سفره خانه قرار دارد. اتاق آیینه در جوار آن قرار گرفته است. دو اتاقک به نام گوشواره در دو طرف اتاق آیینه می‌باشد. تمام اتاقها توسط درهای چوب گردویی ارزشمندی به هم متصل و مرتبط می‌باشند.

سالن سفره خانه دارای تزئینات گچ بری نقاشی شده زیبایی است که اشکال مختلف از قبیل ملائکه به عنوان مظهر پاکی و کله شیر که حاکی از قدرت و دلاوری است و مناظر زیبا از شکار و گچ بریهای گل و بوته در حاشیه های بزرگ و کوچک آن است. سقف آن چوبی و به صورت قاب بندی است و دارای در و پنجره های چوبی گردویی ضخیم سیم کوبی شده است.

در کنار این اتاق، اتاقی به نام آینه خانه قرار دارد که به صورت باشکوهی تزئین شده و همانند سازی از سبک اروپایی است و شباهت زیادی به اتاق آینه قصرهای ایتالیا دارد. این تالار بر نمونه های جامع و متنوع هنر گره چینی و نقشبری و شیشه نقاشی دو پوسته عکس در هم است که نمای سه بعدی دارد و نمونه های آن بسیار کمیاب است. کارهای آیینه کاری این اتاق زیر نظر استاد ابوالقاسم خواجوی اصفهانی از برجسته ترین اساتید آیینه بند قرن گذشته انجام شده است.

(۵۰۱)


501
بازدیدها