آبشار زیبای آبتاف در شهر دهلران | فیلم

آبشار آبتاف در موقعیت جغرافیایی N3305 E4654 در استان ایلام واقع است. آبشار آبتاف در مسیر میمه به پهله زرین آباد شهرستان دهلران و در نزدیکی روستای زرآب واقع شده است. آبشار آبتاف در زمره آبشارهای زیبای استان ایلام است که از پیرامون آن به عنوان تفرجگاه استفاده می‌شود.

آبشار محوطه وسیعی را اشغال کرده و از جمله آبشارهای بزرگ کشور است. پَهله شهری است در استان ایلام که مرکز بخش زرین آباد شهرستان دهلران در این استان است. پهله در ۱۲۲ کیلومتری جنوب خاوری شهر ایلام واقع شده است.  روستای زراب از توابع بخش زرین آباد می باشد که در حدّ فاصل دو منطقه شهری به نام های میمه و پهله زرین آباد واقع گردیده است .

فاصله این روستا تا مرکز بخش ۱۱کیلومتر است و در کنار جاده ارتباطی مربوطه که مرکز بخش را به مرکز استان ارتباط می دهد واقع گردیده است. روستای زرآب از ناحیه شمال با آبادی موسوم به گوراب و از ناحیه شرقی به ارتفاعات موسوم به گل زرد و کله ونی در حواشی روستای خربزان و از ضلع غربی با حواشی سادات سید ناصرالدین(ع) و از سمت جنوب با روستای هفتکده و طایفه گوران همسایه می باشد .

روستای زرآب از آب و هوای زاگرسی برخوردار است. گونه های زیادی از گیاهان خوراکی ،دارویی ،صنعتی ،درختان باثمر و انواع درختان صمغی مفید به وفور می توان یافت که از این گونه ها می توان به درخت ون یا سقز ، درختچه بادام، بوته کتیرا و گون و … اشاره نمود که اخیرا همین انواع فراورده ها گوشه ای از اقتصاد روستا و سایر عوامل زیربط را تامین نموده است.

یکی دیگر از درختان مفید درخت بلوط است که زیبایی منطقه را دوچندان کرده است فوایدآن در سطح سنتی ان فراوان است ، از این درخت بهره برداری هایی از جمله دانه بلوط آن که مصرف خوراکی داردهم برای انسان و هم برای احشام مورد استفاده قرار می گیرد و از شاخه و برگ آن برای خوراک دام و از چوب ان برای هیزم آتش استفاده می شود البته فوایدبسیار دیگری دارد که هیچ بهره برداری صنعتی از ان صورت نمی کیرد.

گیاهان دیگری از جمله انجیر کوهی ،زالزالک ، کنگر، گل نیلوفر،بلالیک(آلبالوی وحشی) ،انواع سبزی های خوراکی از جمله تربچه کوهی، تره،طوله و دهها نوع دیگر در این منطقه به وفور دیده ومورد استفاده قرار می گیرد.

در این منطقه حیوانات فراوانی اعم از اهلی و وحشی وجود دارد ،از میان حیوانات اهلی می توان به گاو ،گوسفند،بز،اسب،قاطر،الاغ و انواع پرندگان همچون مرغ خانگی ،بوقلمون ،غاز ،اردک و … اشاره نمود. منطقه دارای گونه هایی از حیوانات وحشی از جمله نسل نادر پلنگ ها ،گرگ ،خرس،کفتار ،روباه،شغال خرگوش و پرندگان بومی همچون کبک،تیهو،کبوتر،کلاغ،عقاب و جغد می باشد.

(۱۰۱۲)


1,012
بازدیدها