بقعه شیخ زاهد در استان گیلان | فیلم

در بقعه شیخ زاهد متعلق به قرن نهم هجری قمری است و دو اتاق مربع و مستطیل شکل کنار هم دارد. همچنین در کنار اتاق‌ها و در سمت شمال، ایوان طویلی با هفت فیلپا در شرق حرم، ایوانی با شش فیلپا و در حاشیه و قسمت جنوبی همین اتاق نیز ایوان دیگری با شش فیلپا دیده می‌شود.

دیوارهای ایوان‌ به ارتفاع ‪۱۱۵‬سانتی متر با کاشی کاری هفت رنگ عصر قاجار مزین شده و در قسمت های مختلف ایوان طاقچه‌هایی با طاق جناقی به چشم می‌خورد.
گنبد هرمی و هشت ترک که زیباترین وشاخصه بنا است و دارای شیب تند آن عبور سریع آب باران را میسر می کند و سطح آن با کاشی کاری زرد و آبی، سفید و سیاه، با نقوش سنتی و گل دار پوشانده‌ شده و زیبایی آن را دوچندان کرده است. بقیه قسمت های بنا با سفال پوشش داده‌ است.

شیخ زاهد در سال ۷۰۰ قمری دار فانی را وداع گفت و در ناحیه غربی گیلان به خاک سپرده شد. بنابر برخی روایات در سال ۸۹۲ قمری سلطان حیدر صفوی خوابی دیده بود، با معماران و نجاران خود که از شهر شیروان با کشتی به گیلان منتقل کرده بود این بنا را ساخت و جسد شیخ را به آن جا منتقل کرد.

قبر کاشی‌‏کاری شده‌‏ ای داخل بنا قرار دارد که به روایتی مدفن غلام شیخ زاهد و به روایتی دیگر آرامگاه پسر تیمور گورکانی است و طبق کتیبه موجود متعلق به سید رضا ابن سید مهدی الحسینی باشکیجانی است که در ۸۳۵ هجری قمری درگذشت و در این مکان به خاک سپرده شده است

تاج‌الدین ابراهیم کردی سنجانی معروف به شیخ زاهد گیلانی از صوفیان بزرگ ایران و از تبار شهر سنجان درخراسان بود. خانواده‌ی او از دهخدایان سرشناس گیلان بودند و به کشاورزی اشتغال داشتند.

زاهد گیلانی در ۶۱۵ در سیاورود گیلان‌زاده شد.

شیخ صفی الدین اردبیلی نیای بنیان‌گذار سلسله ی صفوی مدت ۲۵ سال در نزد شیخ زاهد گیلانی بود و مراتب عرفان را زیر نظر او فراگرفت و دختر او را به همسری برگزید.
سعید نفیسی نویسنده نامدار ایرانی کتابی درباره شیخ زاهد نوشته است.

برای رفتن به مقبره شیخ زاهد وارد جاده لاهیجان به لنگرود شده و بعد از رسیدن به میدان شیخ زاهدی که در ابتدای این مسیر قرار دارد، در سمت راست جاده در میان کوه های سرسبز و مزارع چای، گنبد فیروزه ای رنگ مرقد، خودش به زیبایی جلوه گر می شود و شما را دعوت به حضور می کند.

 

 

گیلانی | تگ

دیوارهای ایوان‌ به ارتفاع ‪۱۱۵‬سانتی متر با کاشی کاری هفت رنگ عصر قاجار مزین شده و در قسمت های مختلف ایوان طاقچه‌هایی با طاق جناقی به چشم می‌خورد. | تگ

 

شیخ زاهد گیلانی | تگ

 

زاهد گیلانی | تگ

شیخ زاهد در سال ۷۰۰ قمری دار فانی را وداع گفت و در ناحیه غربی گیلان به خاک سپرده شد. | تگ

(۲۵۰)


250
بازدیدها