خانه تاریخی و زیبای منوچهری در شهر کاشان | فیلم

خانه منوچهری در محله پشت عمارت کاشان و در نزدیکی بازار قدیمی و در حد واسط محله سرپله و سرسنگ قراردارد. محله سرپله از محلات معتبر و مرکز ابریشم و ابریشم بافی کاشان نیز بوده است. خانه منوچهری دارای دو ورودی و از معدود خانه های آب انبار دار کاشان است.

خانه منوچهری در نیمه سال ۱۳۸۶ در آستانه نابودی کامل خریداری شد و در همان سال به شماره ۱۹۳۲۷ به ثبت آثار ملی رسید. مرمت این خانه به شکلی اصولی آغاز شد و اواخر سال ۱۳۸۹ به اتمام رسید. احیای این خانه مانند خانه های عباسیان و طباطبایی کاشان فقط در معماری باقی نماند ؛ خانه دارای ۹ اتاق زیبای اقامتی ، کارگاه مخمل زری بافی ، فروشگاه ، سینما و رستوران غذاهای بومی است. حفظ و بازسازی این خانه در راستای هدف و آرزوی بزرگتر ی به نام احیای محله سرپله به عنوان یک سایت توریستی قرار دارد .

نگارخانه نیز در طبقه فوقانی میهمانخانه قرار دارد. اتاق ناهارخوری، یکی از زیباترین فضاهای سنتی خانه منوچهری است که با پنجره های ارسی مزین به شیشه های رنگینش برای صرف صبحانه و غذای سنتی ایرانی چشم به راه میهمانان است.

خانه منوچهری کاشان در سرداب اصلی خانه دو دستگاه زری بافی و مخمل بافی راه اندازی شده تا گردشگران بتوانند از نزدیک با مراحل تهیه منسوجات سنتی کاشان هم آشنا بشوند برای راه اندازی دستگاه زری بافی از استاد عنایتی که در زمینه هنر زری بافی جزو اساتید مسلم ایران بوده و برای هنر مخمل بافی هم از استاد یاالله که در زمره آخرین مخملبافان کاشان و ایران هستند استفاده شده است.
خانه دیدنی های دیگری هم دارد؛ یک کلکسیون از مجسمه هایی با عنوان باغ ایرانی که در گالری خانه وجود دارد، یک فروشگاه با اجناسی جالب توجه ( از کتابها و کارت پستالهای هنری تا پارچه مخمل متری ۱۵۰ هزار تومان!) که هر کس می تواند یک یادگاری برای خودش تهیه کند تا خاطره اقامت در خانه منوچهری یادش نرود و یک کتابخانه که قرار است به نوعی مرکز اسناد تبدیل شود.
اما شاید جذاب ترین بخش خانه که هر کسی را غافلگیر می کند آب انبار آن باشد. خانه منوچهری در زمره معدود خانه هایی است که دارای آب انبار بوده. بازدیدکنندگان وقتی به این قسمت می رسند در کمال تعجب می بینند که از شیر آب انبار آب قابل خوردن جاری می شود! یک دستگاه تصفیه آب به شیر برنجی آب انبار متصل شده تا بشود یاد ایام قدیم را زنده کرد و نوشیدن آب از آب انبار را حس نمود. دومین تغییر کاربری آب انبار در مخزن اتفاق افتاده؛ در کمال ناباوری این مخزن به یک سینمای کوچک تبدیل شده تا برای میهمانان خانه فیلم های ارزشمند تاریخ سینمای ایران و فیلم های مستند هنری پخش شود. الحق این یکی تحسین هر کسی را بر می انگیزد.

 

کاشان | تگ

این مجموعه شامل ۸ اتاق اقامتی است که هریک دارای ویژگی‌های تزئینی خاص بوده و در سه وجه حیاط اندرونی مشرف‌به آب‌نما و باغچه‌های باصفای درختان میوه قرارگرفت | تگ

 

خانه منوچهری کاشان | تگ

بافته‌های زیبا و کم‌نظیر این کارگاه در فروشگاه مجموعه و در کنار ساخته‌های دستی دیگر هنرمندان ایرانی ارائه می‌شود. | تگ

(۸۵۵)


855
بازدیدها