تکیه بیگلربیگی، بازمانده از دوران قاجار در استان کرمانشاه | فیلم

در سال ۱۳۸۳ موزه‌ای با عنوان خط و کتابت در تکیه‌ی بیگلربیگی افتتاح شد. در این موزه، اسناد، مدارک، مستندات تاریخی و نسخه‌های خطی نگهداری می‌شود و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. علاوه بر این، موزه‌ی پارینه‌سنگی زاگرس که تنها موزه‌ی پارینه‌سنگی خاورمیانه است، در این تکیه قرار دارد.

تکیه‌ی بیگلربیگی در بافت قدیم شهر کرمانشاه، در خیابان مدرس و مقابل مسجد جامع قرار دارد. ساخت این تکیه در سال ۱۳۰۹ ه.ق توسط مرحوم خادم‌الحسین عبدالله خان فراش‌باشی ملقب به بیگلربیگی از مقامات مشهور و با نفوذ کرمانشاه در دوره‌ی قاجار شروع شد و عملیات ساخت آن در سال ۱۳۱۵ ه.ق یعنی ۶ سال بعد، به پایان رسید. همچنین تزیینات گچ‌بری و آیینه‌کاری آن در سال ۱۳۲۶ ه.ق تکمیل شد

تکیه بیگلربیگی سه درب ورودی دارد. ورودی اصلی آن در جبهه‌ی جنوب شرقی قرار دارد. سردر ورودی با مقرنس‌های گچی و گچ‌بری‌های برجسته تزیین شده است. همچنین در دو طرف ورودی، دو ردیف طاق‌نما وجود دارد. طاق‌نمای ردیف پایین مانند سردر ورودی با مقرنس‌های گچی و گچ‌بری‌های زیبا تزیین شده است. داخل طاق‌نماهای ردیف فوقانی با پیکره‌های گچی از شخصیت‌های دوره‌ی قاجار زینت یافته است.

پس از سردر ورودی، فضای هشتی قرار دارد. در دیوارهای این فضا طاقچه‌هایی ایجاد شده و سقف آن با رسم‌بندی‌های آجری تزیین شده است.

در ضلع شمالی هشتی، درگاهی چوبی وجود دارد که از طریق آن می‌توان وارد خانه‌های وابسته به تکیه شد. پس از هشتی، دالان نسبتا درازی قرار دارد که به حیاط اصلی تکیه منتهی می‌شود. سقف دالان نیز با تزیینات معقلی مزین شده است.

در ضلع جنوبی دالان، دو درگاه چوبی ایجاد شده است و از طریق آنها می‌توان به خانه‌های جبهه‌ی جنوبی تکیه، دسترسی یافت.

در ضلع شمالی ورودی دیگری وجود دارد که به  کوچه‌ی بن‌بست منتهی می‌شود. از طریق این ورودی می‌توان به فضاهای مسکونی ضلع شمالی تکیه دسترسی پیدا کرد.

ورودی سوم در جبهه‌ی جنوب غربی، واقع شده است.

این تکیه حیاط نسبتا وسیعی دارد که کف آن در حدود ۲/۵ متر از کف خیابان پایین‌تر است. در وسط حیاط نیز حوض بزرگی قرار گرفته است. این حیاط در ماه محرم، میزبان جمعیت انبوه عزادارن حسینی است. با توجه به چنگک‌های باقی‌مانده در قسمت ایوان غربی، به نظر می‌رسد در فصل زمستان نیز با برپایی چادر در این حیاط از عزاداران استقبال می‌شده است.

ازاره‌ی حیاط، سنگی است و در برخی قسمت‌ها به ویژه روی پایه با پلاک‌های سنگی منقش به نقوش هندسی و گیاهی تزیین شده است. اطراف حیاط با فضاهای متعددی احاطه شده است. فضاهای بخش‌های شمال شرقی و جنوبی حیاط، کارکرد مسکونی داشته و در بخش غربی نیز گنبدخانه حسینیه قرار گرفته است. بخش شرقی حیاط شامل فضاهایی دو طبقه است.

مهم‌ترین قسمت تکیه بیگلربیگی بخش غربی آن است و گنبد‌خانه‌ی حسینیه در آن قرار دارد. این قسمت شامل ایوان نسبتا بزرگی است که از طریق یک رشته پلکان سنگی سه پله‌ای به حیاط تکیه راه دارد . دو ستون چوبی  نسبتا بلند و دو ستون‌نما در این بخش، دیده می‌شود.

سطح هر یک از این ستون‌ها دارای پوششی از گچ است. همچنین سرستون‌های آنها از  با شباهتی به شکل سرستون‌های بیزانس است که با گچ‌بری‌های گل وگیاه تزیین شده است. سقف ایوان نیز دارای تزیینات منبت‌کاری است. از طریق یک در بزرگ چوبی با ارسی زیبا می‌توان وارد فضای اصلی حسینیه شد. حسینیه فضایی دو طبقه است و در هر طبقه‌ی آن شش اتاق ساخته شده است.

سقف حسینیه دارای پوشش گنبدی است و نمای بیرونی آن شیروانی و نمای داخلی آن با آیینه‌کاری‌های زیبا تزیین شده است. در هر یک از گوشواره‌های فضای حسینیه، پنجره‌ای با طاق هلالی وجود دارد و اطراف آن با آیینه‌کاری جملات (لا اله الا الله محمد رسول الله) و (علی ولی الله) نوشته شده است. از دیگر تزیینات فضای حسینیه، ستون‌نماهای گچی، طرح‌های هندسی، نقوش گیاهی و قندیل‌های شمع‌سوز است.

 

تکیه درکرمانشاه | تگ

در سال ۱۳۸۳ موزه‌ای با عنوان خط و کتابت در تکیه‌ی بیگلربیگی افتتاح شد. در این موزه، اسناد، مدارک، مستندات تاریخی و نسخه‌های خطی نگهداری می‌شود و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است | تگ

 

کرمانشاه | تگ

تکیه‌ی بیگلربیگی در بافت قدیم شهر کرمانشاه، در خیابان مدرس و مقابل مسجد جامع قرار دارد. | تگ

(۳۵۲)


352
بازدیدها