خانه تاریخی عباسیان در کهن شهر کاشان | فیلم

قدمت تاریخ کاشان و آثار و ابنیه اش بر هیچ کس پوشیده نیست. شهری که مجموعه بی نظیری از آثار تاریخی را در خود جای داده است و در تک تک محله هایش تاریخ جریان دارد. منبع بی پایانی از آثار معماری که در جای جای این شهر جا خوش کرده اند آنقدر زیبا و چشم نواز هستند که در عبور از کنارشان به دنبال فرصتی مناسب می گردی به داخلشان سرکی بکشی و سر از تاریخشان در بیاوری.

انتخاب از میان خانه های رنگ و وارنگ که هرکدام قصه ای برای خود دارد و هر کدام تو را به سوی خود می خوانند کار سختی است. اما ناگزیر به انتخابیم و از میان این جلوه های بدیع معماری ایران می رویم به کوچه های قدیمی و  سراغ خانه عباسیان را می گیریم.

این مجموعه وسعتی بالغ بر ۵۰۰۰ متر مربع و زیربنایی در حدود ۷۰۰۰ متر مربع دارد و دارای ۵ طبقه و ۵ حیاط می باشد.

جلوه هایی از معماری اصیل ایرانی – اسلامی در طرح های بدیع و نقش های خیال انگیز گچبری و انواع تزئینات خود را به نمایش گذاشته اند و این زیبایی به حدی چشم نواز است که  که طبق نظر کارشناسان  این مجموعه را به عنوان نامزد دریافت جایزه زیباترین بنای مسکونی ایرانی – اسلامی در نظر گرفته اند.

این خانه تاریخی منحصر به فرد با همه ی چشم انداز های زیبایش تا کنون محل ساخت چندین مجموعه ی تلویزیونی و فیلم سینمایی مانند سریال های مسافر ری ( زندگی حضرت شاه عبدالعظیم )، ملاصدرا، خانه ای در تاریکی ( ماه تابان ) و جابر بن حیان بوده است.

هیأت امنای احیاء و مرمت بافت تاریخی کاشان  با همکاری مالی وزارت صنایع و معادن، خانه تاریخی عباسیان را در سال ۱۳۷۴ هجری شمسی خریداری و مرمت کردند و این خانه در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی به شماره ۲۰۲۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. بخشی از این مجموعه ی زیبا به بنیاد سهراب سپهری نقاش و شاعر نامدار معاصر تعلق گرفته است و کل عمارت نیز تحت پوشش سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان قرار دارد.

نامگذاری این مجموعه قصه ی جالبی دارد. نکته جالب ۵ حیاط این خانه این است که  اگر اشتراکات هر یک از ۵ حیاط  را کنار بگذاریم می توان گفت که هر یک از آنها دارای معماری منحصر به فرد می باشند. تمایز در این قسمت ها به حدی است که پس از مرگ صاحب اول مجموعه و تقسیم ارث ، صاحبان دیگری هر یک از ۵ قسمت را به صورت جداگانه می خرند و بعدها از یکی بودن این قسمت ها تعجب و اظهار بی اطلاعی می کنند.

پس از تفکیک، بخش بیرونی به نام  عباسیان، بخش اندرونی به نام  مسعودی فر، بخش حوضخانه  به نام حقانی، بخش خدمه  به نام عباسی و باغ خانه به نام تقوی خوانده شد.

در حدود صد سال پیش حیاط بیرونی به آقای عباسیان که یکی از تاجران فرش کاشان بود به مبلغ هزار تومان فروخته شد. خرید خانه ای هزار تومانی در آن زمان خبری نبود که در محافل از آن بگذرند در نتیجه کل شهر از آن خبر دار و کل مجموعه به خانه عباسیان مشهور شد .

خانه‌ عباسیان به لحاظ معماری، دارای طرحی بسیار قوی و غنی  است و  در آن از تزیینات گچبری و نقاشی و تزیینات معماری اسلامی نظیر رسمی بندی، یزدی بندی، کاربندی، قطاربندی، مقرنس و مشبک در اوج زیبایی و ظرافت استفاده شده است.

 

خانه عباسیان | تگ

مجموعه تاریخی عباسیان بین سال های ۱۲۴۵ تا ۱۲۴۸ هجری قمری همزمان با دوره قاجار به درخواست حاج محمد ابراهیم تاجر کاشی ( پدربزرگ آیت اله سید محمد علوی بروجرودی معروف به «سید باغ» ) که از تاجران معروف چینی و بلور در کاشان بود ساخته شد | تگ

 

شهر کاشان | تگ

پس از تفکیک، بخش بیرونی به نام عباسیان، بخش اندرونی به نام مسعودی فر، بخش حوضخانه به نام حقانی، بخش خدمه به نام عباسی و باغ خانه به نام تقوی خوانده شد.| تگ

(۴۸۲)


482
بازدیدها