حمام کردشت یکی از آثار تاریخی روستای کردشت درشهر جلفا | فیلم

حمام کردشت یکی از آثار تاریخی روستای کردشت در بخش مرکزی شهرستان جلفا می ‌باشد . این بنا سالانه پذیرای هزاران نفر از گردش گران داخلی و خارجی است . روستای کردشت از بخش ورزقان از توابع شهرستان اهر می باشد .
موقعیت
این روستا و حمام کردشت ، در ساحل جنوبی رودخانه ارس و در امتداد رودخانه در جهت غرب به شرق کشیده شده است . آب و هوای آن معتدل با زمستان های ملایم و تابستان های گرم و از قسمت شمالی بتوسط کوه های کشور همسایه ارمنستان و از قسمت جنوبی بتوسط کوه های کمتال احاطه شده و در ناحیه شرقی شهرستان جلفا واقع شده است .

قدمت

قدمت این بنا به اواسط دوره صفویه و زمان سلطنت شاه عباس صفوی ( سومین و قدرتمند ترین پادشاه صفوی ) می ‌رسد . این بنا در دوره قاجاریه مرمت گردیده است و از آن به بعد به شکل فعلی باقی مانده است .

تاریخچه

حمام کردشت در زمان سلطنت شاه عباس صفوی و به دستور وی احداث گردید . این بنا در دوره صفویه حمام خانی بود و فقط پادشاهان حق استفاده از آن را داشتند . ولی پس از دوره صفویه و در آغاز دوره قاجاریه ، این بنا به دستور پادشاه وقت (آقا محمدخان قاجار) تغییراتی را به خود دید و از آن پس برای استفاده عموم مردم دایر گردید . اما پس از گذشت چندین سال و به دلیل رسیدگی نشدن به این حمام ، این بنا در معرض تخریب قرار گرفت و مردم دیگر از آن استفاده نکردند و این حمام به حمامی متروکه مبدل گشت .

پس از این تاریخ این بنا به یکی از ابنیه تاریخی آذربایجان تبدیل شد و مورد بازدید علاقه مندان قرار گرفت . این حمام به لحاظ آهک بری های موجود شایان اهمیت و توجه خاصی است . جهت ورود به آن ابتدا بتوسط پله به هشتی اولی و بعد با هشت پله به سر بینه یا رختکن وارد می شویم رختکن یا سربینه بصورت هشت ضلعی است که بتوسط هشت ستون هشت ضلعی دیگر سقف یا گنبد محل فوق نگهداری می شود .

سرستون های فوق دارای فرمنس کاری است که بوسیله سرب به ساونی متصل است رختکن بتوسط راهروئی و هشت ضلعی دیگر به خزینه متصل است دو توالت و یک حوضچه آب در قسمت چپ مثلثی واقع است در خزینه یا گرمخانه دارای چهار ستون و دو حوض وجود دارد که آب آن بتوسط کانالی از محل جوش آب به آنها هدایت میشده روشنایی حمام مزبور تنها از روزنه های بالا سقف برده و محل جوش آب از میان فلزی آلیاژ مشهور به هفت جوش تهیه شده است . این اثر طی پنج سال اخیر بتوسط سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی در حال تعمیر و مرمت و بازسازی است . امروزه نیز سالانه هزاران نفر از گردشگران از این بنا بازدید می نمایند و این بنا به بنایی مشهور تبدیل شده است .

این حمام که در میان باغ بزرگی ساخته شده ، دارای یک هشتی به صورت هشت ضلعی به ابعاد ۵/۳ در ۵/۳ و به ارتفاع ۳/۴ متر است . یکی از اضلاع به در ورودی و دیگری راه ورود به رخت کن یا سر بینه است . سر بینه حمام نیز هشت ضلعی به اضلاع ۵/۳ متر و ارتفاع ۵/۸ متر است و گنبد بزرگ آن بر روی جرز ها و هشت ستون سنگی هشت بر استوانه شده است . همه ستون ها دارای سر ستون های سنگی مقرنس هستند که به وسیله ملات سرب مذاب به ستون ها وصل شده اند گنبد سر بینه دارای کار بندی های جالب مزین به آهک بری های زیبا است . سکو های رخت کن با طاق ضربی پوشیده و در زیر آن کفش کن هایی تعبیه گردیده است . گرم خانه فضایی است که از چهار ستون سنگی هشت بر و دو حوض بزرگ مستطیل شکل و اتاقی با گنبد قیر اندود تشکیل شده است . نور داخل سر بنیه و گرم خانه به وسیله روزنی که نوک گنبد قرار دارد تامین می شود و گویا بر روی آن روزنه ها سنگ های مرمر نازک و ظریفی نصب بود

حمام روستای کردشت | تگ

۸ بنای تاریخی اعم از حمام بزرگ، عمارت، حمام کوچک، مسجد غریب، دیوانخانه، یخچال، قلعه ای که بنام قلعه عباس میرزا معروف است و ساخلو نظامی میباشد | تگ

 

کردشت | تگ

(۳۶۸)


368
بازدیدها