موزه مردم شناسی ملایر در استان همدان | فیلم

موزه ملایر متعلق به اواخر دوره قاجاریه و زمان سلطنت فتحلی شاه قاجار است.ساختمان موزه ملایر متشکل از(اندرونی،حسینیه و اصطبل) می باشد. لازم به ذکر است که این موزه توسط محسن مصدقی معروف به مصدق‌الممالک ساخته شد و به دلیل نزدیکی به دربار ساخت این بنا به دست معماران سلطنتی و ماهر صورت گرفته شده است.

سبک معماری این خانه نسبت به بافت شهری آن دوره ملایر پیشرفته تر بوده و از زیبایی بیشتری برخوردار است و در معماری آن، سبک دوره قاجاریه کاملا مشهود می باشدچند سال بعد از ساخت این مکان شخصی به نام مرتضی خان لطفعلیان، این مجموعه را خریداری کرد و دست به تغییراتی فرعی زد و بخش حسینیه را به خانه تبدیل نمود.

نمای بیرونی بازدید کننده را به یاد حصار های قدیمی می اندازد اما این سبک معماری بدلیل امنیت در برابر اشرار و حفظ حریم خانواده بوده است.نمای بیرونی موزه ملایر با کاهگل پوشیده شده و سردر ورودی این خانه از آجرکاری‌ها و نقش های جالب توجه ساخته شده است و در کنار در ورودی آن نیز پاخورهایی به شکل حجره، به چشم می‌خورد.

زمانی که از درب ورودی عبور می کنید به محلی به شکل هشت‌ضلعی که توسط راهرویی با پوشش طاق ضربی به شکل دالانی بلند به ۳ راه پشت‌بام، اصطبل و حیاط کوچک مستطیل شکلی منتهی می شود می رسیدساختمان موزه ملایر از دو طبقه تشکیل شده است و سقف طبقه دوم با تیر چوبی ساخته شده است.یکی از قسمت های تشکیل‌دهنده این خانه، یک زیرزمین به نام«حوضخانه» به عرض ۵ متر و طول ۹ متر با ۶ ستون آجری نسبتا قطور می‌باشد که یک حوض زیبا در میان آن واقع شده است.

دیوارهای این زیرزمین با طاق‌های ضربی، تماماً آجرکاری شده است. نقش این قسمت از بنا به هنگام تابستان بسیار جالب توجه بوده است به این جهت که زیرزمین به واسطه آبی که در کانال حوضچه جریان داشته، در مواقع گرم سال از هوای خنکی برخوردار بوده و مالک خانه در تابستان گرم در زیرزمین تخت زده و به استراحت می‌پرداخته است و این خود گویای معماری جالب توجه موزه ملایر می باشد.

موزه ملاید در سال ۱۳۸۳ توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان ملایر از مالک آن خریداری شد و پس از بازسازی و انجام فعالیت های مرمتی به شکل کنونی درامد.
لازم به ذکر است که در این موزه تصاویر و وسائل جالبی می توان یافت.

موزه مردم شناسی | تگ

ملایر یکی از شهرهای جنوبی استان همدان و قدیمی ترین شهر این استان است. | تگ

موزه مردم شناسی | تگ

در این موزه ۴۰شیء تاریخی مفرغی مربوط به هزاره نخست پیش ازمیلاد مسیح به تماشا گذاشته شده است. | تگ

(۵۳۸)


538
بازدیدها