آبشار زیبا و دیدنی تختان در شهر دهلران | فیلم

آبشار چپی راسی یا همان آبشار تختان در موقعیت جغرافیایی N331032 E470355 در استان ایلام واقع است. آبشار چپی راسی واقع در شمال روستای تختان در دامنه ی کبیرکوه از توابع بخش زرین آباد و حوزه ی شهرستان دهلران است . تختان نام روستایی واقع در دامنه جنوبی کبیرکوه که در ۴۰کیلومتری شمال شرق بخش سراب میمه است. از روستای تختان کافی است در حدود یک ساعت پیاده روی انجام دهید تا به آبشار تختان و حوضچه های پایین دست آن برسید.

راه دسترسی به آبشار یک شیب ملایم است. ارتفاع تقریبی این مجموعه آبشار حدود ۱۳۵ متر است و بلندترین آبشار در حدود ۶۰ متر ارتفاع دارد. سرچشمه آب آبشار حدود دویست متر بالاتراست که برای آب شرب روستاهای منطقه قسمتی از آن لوله کشی شده است. بهترین ماه صعود به آبشار در ابتدای سال و ماه های اردیبهشت و خرداد است.

از شهر ایلام در مسیر ملکشاهی و شهر میمه مرکز بخش سراب میمه ، بعد از گذشتن از شهرمیمه به طرف روستای گوراب علیا، به روستای تختان می رسید. جمعا مسافتی نزدیک به ۱۱۰ کیلو متر را باید طی کرد تا به روستای تختان رسید. بسته به نوع خودرو ، زمانی بین دو تا دو و نیم ساعت برای رسیدن به روستای مذکور لازم است. آبشار تختان از جنوب کبیرکوه سر چشمه می گیرد. چپی و راسی اشاره به دو آبشار جدا گانه دارد که به فاصله حدود ۵۰۰ متر و در یک ارتفاع از هم قرار دارند.

آبشار چپی در سمت چپ این آبشار (از نمای چنوب به شمال) قرار گرفته است. البته از آبشار چپی فقط آثار آن باقی مانده است و آب آن به یک طرف منحرف شده و از حالت آبشار خارج شده است ولی هنوز درختان انار و انجیر کمی باقی مانده است ولی به نظر میرسد که دبی آب خروجی بیشتر باشد.

ابشار تختان | تگ

ارتفاع تقریبی این مجموعه آبشار حدود ۱۳۵ متر است و بلندترین آبشار در حدود ۶۰ متر ارتفاع دارد. سرچشمه آب آبشار حدود دویست متر بالاتراست | تگ

(۷۲۸)


728
بازدیدها