موزه مردم شناسی اشکذر در شهر یزد | فیلم

این موزه در حمام قدیمی واقع در محله باغستان اشکذر قرار داره و مانند اکثر حمام های قدیمی به صورت زیر زمینی طراحی و اجرا شده که با مساحتی حدود ۴۵۰ مترمربع و سقف های گنبدی شکل و دارای دو حمام کوچک و بزرگه. آنچه در مورد این موزه حائزاهمیت و فراموش نشدنیه، اینه که بیشتر اشیاءاین موزه به همت مردم فرهنگ دوست شهر اشکذر جمع آوری شده .

در مجموع بیش از یکصد وپنجاه و پنج شیءتاریخی ابزار و ادوات کشاورزی، خورجین بافی، نخ ریسی، گیوه چینی، حلاجی در آن موجوده. چندین مولاژ مربوط به مشاغل سنتی مانند چرخ ریسی، حجامت، دلاکی و… در این موزه قرار داره. این موزه همه روزه از ساعت ۱۸ تا ۲۱ پذیرای بازدید کنندگانه موزه مردم شناسی اشکذر یزد با هزینه میراث فرهنگی در سال ۱۳۹۰تغییر کار بری پیدا کرد و به موزه مردم شناسی اشکذر تبدیل شد . این موزه در طول سال پذیرای مسافران و گردشگران است. موزه مردم شناسی اشکذر واقع در محله باغستان اشکذر، متعلق به دوره قاجاریه است. این موزه با هدف معرفی و همچنین شناخت آداب و رسوم و اعتقادات مردم منطقه راه اندازی شده است .

این موزه در حمام قدیمی واقع در محله باغستان اشکذر قرار دارد و مانند اکثر حمام های قدیمی به صورت زیر زمینی طراحی و اجرا شده که با مساحتی حدود ۴۵۰ مترمربع و سقف های گنبدی شکل و دارای دو حمام کوچک و بزرگ است . آنچه در مورد این موزه حائزاهمیت و فراموش نشدنی است، این است که بیشتر اشیاءاین موزه به همت مردم فرهنگ دوست شهر اشکذر جمع آوری شده است . در مجموع بیش از یکصد وپنجاه و پنج شیءتاریخی ابزار و ادوات کشاورزی، خورجین بافی، نخ ریسی، گیوه چینی، حلاجی در آن موجوداست. چندین مولاژ مربوط به مشاغل سنتی مانند چرخ ریسی، حجامت، دلاکی و… در این موزه قرار دارد.

در حال حاضر سه قسمت هست یکی قسمت خورجین بافی با ابزارو وسایل آن ابزار ووسایل کشاورز ی وزندگی مردم می باشد . وانواع بولونی و آسیاب ،ظروف چینی قوری البسه سماور قوری کوزه های سفالی چرخ های ریسندگی انواع دیگ های سنگی ،ابریق ظروف مسی خشت قدیمی آسیاب سنگی ابزار حجامت با تندیس های آنان که مشغول کار هستند

 

 

موزه اشکذر | تگ

 

موزه یزد | تگ

(۲۲۷)


227
بازدیدها